Książki

ZAPOWIEDZI KSIĄŻKOWE (październik 2019)

Pierwszy tydzień dziesiątego miesiąca tego roku już za nami, a ja w dalszym ciągu nie zrealizowałem październikowego postanowienia. Czas najwyższy nadrobić zaległości i bez zbędnych zapowiedzi zaprosić Was do prześledzenia kilkunastu polecanych przeze mnie premier książkowych tego miesiąca (i nie tylko!). W moim zestawieniu znajdziecie książki reprezentujące różne gatunki, podejmujące przeróżne tematy, więc na pewno każdy z Was znajdzie coś dla siebie.

Autor: Marek Krajewski
Tytuł: Mock. Golem.
Premiera: 14.10.2019
Wydawnictwo: Znak

Eberhard Mock zmaga się z najstraszniejszym ze swoich demonów – demonem alkoholizmu. Każdego dnia walczy z samym sobą i próbuje rozwikłać mroczną tajemnicę zaginięcia małej Rosemarie. Wie, że jeśli odnajdzie dziewczynkę, raz na zawsze wyrwie się ze szponów nałogu. By tego dokonać, podejmuje się wykonania niebezpiecznego zlecenia. Jeszcze nie wie, że każdy jego ruch śledzi tajne sprzysiężenie. Więcej o książce.

Autor: Mirosław Wlekły
Tytuł: Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo.
Premiera: 14.10.2019
Wydawnictwo: Znak

W 1933 roku młody dziennikarz Gareth Jones samotnie podróżuje na wschód, by zrobić wywiad z dyktatorem Józefem Stalinem. Podczas tej podróży dowiaduje się o „ukraińskim kryzysie”. Jako jeden z nielicznych zachodnich korespondentów dostaje się na ogarniętą terrorem Ukrainę, gdzie jest świadkiem największego głodu w historii ludzkości. Na własne oczy widzi sowieckie zbrodnie, słucha o ludziach umierających z głodu i aktach kanibalizmu. Po powrocie na Zachód mówi światu o Wielkim Głodzie. Życiorys Garetha Jonesa zostanie opowiedziany przez Agnieszkę Holland w jej najnowszym filmie. Więcej o książce.

Autor: J.R.R. Tolkien
Tytuł: Upadek Gondolinu
Premiera: 15.10.2019
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Powieść, która czekała na publikację ponad sto lat!  Przedstawiona w niej historia rozgrywa się tysiące lat przed wydarzeniami opisanymi we „Władcy Pierścieni” i opisuje losy elfickiego królestwa Gondolin, obleganego przez armię Morgotha. Powieść powstała najprawdopodobniej na początku 1917 roku w Great Haywood w Staffordshire w czasie rekonwalescencji Tolkiena po bitwie nad Sommą. W swoich pamiętnikach pisał, że Upadek Gondolinu był „pierwszą prawdziwą opowieścią” o Śródziemiu. To w niej po raz pierwszy pojawili się orkowie, smoki i Balrogowie. Więcej o książce.

Autor: Becky Albertalli & Adam Silvera
Tytuł: A jeśli to my
Premiera: 16.10.2019
Wydawnictwo: Czwarta Strona

Arthur jest w Nowym Jorku tylko na wakacje, a jeśli Broadway nauczył go czegoś, to tego, że wszechświat potrafi zesłać zapierający dech w piersiach romans w najmniej oczekiwanym momencie. Ben natomiast uważa, że wszechświat powinien zająć się swoimi własnymi sprawami. Jeśli faktycznie byłby po jego stronie, chłopak nie szedłby teraz na pocztę z pudłem pełnym rzeczy swojego ex. Autorami powieści są twórca głośnej, adaptowanej przez HBO, powieści Nasz ostatni dzień w duecie z autorką zekranizowanego Twój SimonWięcej o książce.

Autor: Justyna Kopińska
Tytuł: Obłęd
Premiera: 16.10.2019
Wydawnictwo: Świat Książki

Do młodego reportera docierają przerażające pogłoski o koszmarze pacjentów jednego z polskich szpitali psychiatrycznych. Jedyną szansą na zweryfikowanie ich wiarygodności jest wejście w sam środek zamkniętego świata, w którym ZŁO może pozostać zupełnie bezkarne. Mistrzyni polskiego reportażu przez wiele lat rozmawiała z mordercami, policjantami, prokuratorami oraz psychiatrami, aby spróbować zrozumieć naturę ZŁA. Po publikacji jej tekstów przestępcy trafiali do więzień, a w prawie wprowadzano zmiany dotyczące bezpieczeństwa w instytucjach zamkniętych. Więcej o książce.

Autor: Wojciech Chmielarz
Tytuł: Żmijowisko
Premiera: 16.10.2019
Wydawnictwo: Marginesy

Grupa trzydziestolatków, przyjaciół ze studiów, co roku wyjeżdża wspólnie ze swoimi rodzinami na wakacje. Tym razem trafiają do zagubionej wśród jezior i lasów agroturystyki w niewielkiej wsi Żmijowisko. Bawią się jak zwykle – jest alkohol, są narkotyki. A także skrywane od lat urazy, dawne uczucia i wzajemne pretensje. Podczas jednej z imprez wywiązuje się kłótnia. Następnego dnia córka jednej z par, piętnastoletnia Ada, znika. Pomimo poszukiwań nikomu nie udaje się jej odnaleźć. Rozpływa się w powietrzu. Na podstawie powieści powstał serial w reżyserii Łukasza Palkowskiego. Więcej o książce.

Autor: Charlotte Link
Tytuł: Poszukiwanie
Premiera: 16.10.2019
Wydawnictwo: Sonia Draga

Na rozległych wrzosowiskach północnej Anglii znaleziono zwłoki zaginionej rok wcześniej czternastoletniej Saskii Morris. Niedługo potem ginie kolejna młoda dziewczyna, także czternastoletnia Amelie Goldsby. Policja w Scarborough ogłasza alarm. Czy w obu przypadkach chodzi o tego samego sprawcę? W mediach aż huczy o mordercy z wrzosowisk, komisarz Caleb Hale czuje coraz większą presję. W okolicy, z zamiarem sprzedaży rodzinnego domu, przebywa także sierżant Kate Linville ze Scotland Yardu. Przez przypadek poznaje zrozpaczonych rodziców Amelie i nie z własnej woli rozpoczyna śledztwo w sprawie dramatu, który z pozoru nie ma ani początku, ani końca. Więcej o książce.

Autor: Ursula K.  Le Guin
Tytuł: Dotąd dobrze
Premiera: 17.10.2019
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Legendarną Ursulę K. Le Guin miliony czytelników znają jako autorkę niezwykłych powieści science-fiction, ale jej dorobek obejmuje znacznie więcej gatunków literackich. Szczególne miejsce zajmuje w jej twórczości poezja, którą Le Guin pisała całe życie.
Ten ostatni zbiór wierszy ukończyła tuż przed swoją śmiercią w 2018 roku. W „Dotąd dobrze” bezkompromisowo mierzy się ze śmiertelnością, pełna zdumienia dla tajemnicy, która się za nią kryje. Przesiąknięta naturalnym pięknem północno-zachodniego Wybrzeża, gdzie echo niesie melodię dziecięcych piosenek i mitów, ostatnia książka Le Guin jest ukoronowaniem jej długiej i bujnej kariery pisarskiej. Więcej o książce.

Autor: Jakub Żulczyk
Tytuł: Czarne słońce
Premiera: 26.10.2019
Wydawnictwo: Świat Książki

W ojczyźnie przyszłości wrogowie pozbawieni są wszelkich praw. A wrogiem jest każdy Inny, każdy Obcy. Odgrodzona od dogorywającej Europy, rządzona przez Ojca Premiera, Wielka Polska nigdy nie zostanie zalana przez hordy uchodźców, nie będą panoszyć się w niej zdrajcy i degeneraci. Za eliminację odpadów ze społeczeństwa odpowiedzialny jest Gruz, lider neonazistowskiej bojówki, chodzące wcielenie absolutnego zła, człowiek mordujący dla samej przyjemności zabijania. Realizacja kolejnego rządowego zlecenia brutalnie przeorze mu świadomość i zmieni całe życie. Więcej o książce.

Autor: Łukasz Klinke & Arkadiusz Bartosiak
Tytuł: Andrzej Seweryn. Ja prowadzę!
Premiera: 30.10.2019
Wydawnictwo: W.A.B.

Z jednym z najwybitniejszych polskich aktorów rozmawiają Arkadiusz Bartosiak i Łukasz Klinke. Wśród poruszanych tematów znajdują się zarówno zagadnienia dotyczące świata teatru i filmu, polityki, a także życia prywatnego. Aktor opowiada między innymi o wspomnieniach z dzieciństwa, młodości i początkach pracy artystycznej. Pasjonująca lektura dla wszystkich wielbicieli teatru i filmu. Więcej o książce.

 

Autor: Karolina Korwin Piotrowska & Grzegorz Kramer SJ
Tytuł: #wrzenie
Premiera: 30.10.2019
Wydawnictwo: WAM

Lewaczka i ksiądz. Karolina Korwin Piotrowska i Grzegorz Kramer SJ. Kontrowersyjna dziennikarka i popularny jezuita. Wybuchowa mieszanka charakterów i tematów. Skąd w nas tyle hejtu? Dlaczego Kościół w Polsce nie radzi sobie z problemem pedofilii? Czy z księdzem da się normalnie pogadać? Czy ruch LGBT to naprawdę największe zagrożenie dla naszego społeczeństwa? Czy pożera nas chory nacjonalizm i niechęć do innych? Dlaczego nie potrafimy ze sobą rozmawiać? Więcej o książce.

Piszcie w komentarzach, na które książki czekacie najbardziej!

I na koniec jeszcze ważna informacja. Powyższy wybór jest moją autorską propozycją – nie jest on powiązany ze współpracą lub jakąkolwiek formą zapłaty za promocje.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *