Muzyczny Zaułek,  Recenzje

NAJLEPSI roku 2019 w POLSCE!

Dziś ostatni dzień mijającego roku 2019! Najwyższy więc czas na muzyczne podsumowania, które tym razem nie w formie vlogowego filmu, a właśnie wpisu, w którym podzielę się z Wami moimi totalnie subiektywnymi typami dotyczącymi chociażby płyty, piosenki czy debiutanta tego roku! W ostatniej części znajdziecie również wyniki Waszego głosowania na najlepszy polski album 2019. Część druga, z podsumowaniem zagranicznym, już wkrótce. Zaczynamy!

PŁYTA ROKU

 1. NATALIA PRZYBYSZ – JAK MALOWAĆ OGIEŃ
 2. Patrycja Markowska i Grzegorz Markowski – Droga
 3. Kwiat Jabłoni – Niemożliwe
 4. John Porter i Wojtek Mazolewski – Philosophia
 5. Sarsa – Zakryj

Wybór łatwy nie był, bo przecież dobrymi albumami w tym roku (z resztą jak zawsze) obrodziło. W zestawieniu zabrakło miejsca dla świetnych płyt Króla (ale wszyscy wiedzą, że go uwielbiam), Fisza Emade czy tryumfatorów tej kategorii sprzed dwóch lat, czyli Voo Voo. Niezależnie od tego ile płyt musiałem odrzucić, żeby wybrać te pięć ulubionych, wszystkie wymienione wydawnictwa Wam z pełną odpowiedzialnością polecam, bo to kawał świetnej muzyki.

DEBIUT ROKU

 1. KWIAT JABŁONI – NIEMOŻLIWE
 2. Arek Kłusowski – Po tamtej stronie
 3. Baranovski – Zbiór

Całoroczne podsumowania muzyczne prowadzę od trzech lat i w tym czasie Kwiat Jabłoni wygrał w największej ilości kategorii, więc to chyba o czymś świadczy. Wiem, wiem – brakuje Ani Karwan (ale zdania na temat tego albumu nie zmieniłem), brakuje Ofelii (bardzo ciekawej, której miejsca na podium w ostatniej chwili pozbawił Baranovski ze swoim świetnym debiutem).

UTWÓR ROKU

 1. MĘSKIE GRANIE – SOBIE I WAM
 2. Organek – Niemiłość
 3. Daria Zawiałow – Szarówka
 4. Natalia Przybysz – Ogień
 5. Kwiat Jabłoni – Kto powie mi jak

TEKST ROKU

 1. ORGANEK – NIEMIŁOŚĆ
 2. Voo Voo – Przybysze
 3. Fisz Emade Tworzywo – Morskie lwy

Hymn o miłości, której tak nam brakuje i dwa utwory o uchodźcach, czyli polska muzyka, która się nie angażuje(!). Są gesty i słowa, nieważna rozmowa, wszystko można kupić i mieć.

ODKRYCIE ROKU

 1. MAŁGORZATA OSTROWSKA

A tu zaskoczenie! Co w takiej kategorii robi tak doświadczona wokalistka? Małgorzata Ostrowska na swojej najnowszej płycie zdecydowanie odkrywa siebie na nowo i pokazuje nam oblicze, którego do tej pory nie znaliśmy – niezwykle liryczna, zwiewna płyta, po którą warto sięgnąć.

WYDARZENIE WYDAWNICZE ROKU

 1. PATRYCJA MARKOWSKA  i GRZEGORZ MARKOWSKI – DROGA

Pierwsza wspólna płyta legendarnego wokalisty Perfectu z córką, która na swoje uznanie zapracowała latami. Markowscy darowali sobie ekonomię i stworzyli płytę, jakiej sami mieliby ochotę posłuchać. Skutek? Świetna, pełna wolności i radości muzyka doprawiona naprawdę mocnymi tekstami o miłości, polityce i społeczeństwie.

 DUET ROKU

 1. JOHN PORTER i WOJTEK MAZOLEWSKI – PHILOSOPHIA

Zazwyczaj biorę w tej kategorii pod uwagę poszczególne utwory, ale skoro w tym roku otrzymaliśmy dwie płyty będące swoistymi duetami (Markowscy oraz Porter z Mazolewskim), to wybór musiał paść między któryś ze wspomnianych albumów. Synteza dwóch muzycznych światów jakie reprezentują Porter i Mazolewski wyszła tej płycie zdecydowanie na dobre!

RECENZJA płyty Porter/Mazolewski – Philosophia

TELEDYSK ROKU

 1. NATALIA KUKULSKA – REKONSTRUKCJA
 2. Daria Zawiałow – Szarówka
 3. Sylwia Grzeszczak – Rakiety
 4. Dr. Misio – Zmartwychwstaniemy

Historie z przesłaniem i odwagą!

OKŁADKA ROKU

 1. VOO VOO – ZA NIEBAWEM

ALBUM ROKU (WIDZOWIE/CZYTELNICY)

 1. SARSA – ZAKRYJ (14%)
 2. Ralph Kaminski – Młodość (11%)
 3. Daria Zawiałow – Helsinki (8%)

Głosy mocno się rozłożyły, ale trudno nie zauważyć, że króluje młode!

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *