Co poza tym?

KATASTROFA KLIMATYCZNA jest tu i TERAZ! Extinction Rebellion

CO2 wy na to politycy? Jeśli macie jeszcze wątpliwości, że katastrofalne i co najgorsze NIEODWRACALNE zmiany w świecie i naszym życiu zachodzą tu i teraz, to czas zasięgnąć fachowej wiedzy.  Z każdą chwilą stawiamy kolejny mały krok (i oby tylko taki!) w stronę świata, w którym coraz trudniej będzie nam żyć. Czy wyobrażacie sobie Ziemię bez wielu gatunków roślin i zwierząt? Albo jeszcze upalniejsze lata, wyschnięte rzeki i brak wody w kranie? Wyobrażacie sobie wiele podobnych rzeczy, które mogą stać się naszą codziennością w bardzo niedalekiej przyszłości? Myślicie sobie, co możecie na to poradzić? Nie możecie oprzeć się  na biernej nadziei, która uspokaja i donikąd nie prowadzi. Musicie walczyć i zmieniać swój świat!

Processed with VSCO with hb2 preset

Extinction Rebellion (skrót: XR) jest międzynarodowym ruchem protestującym przeciwko bierności polityków w sprawie szeroko rozumianych zmian klimatycznych. Ruch narodził się w odpowiedzi na raport IPCC (Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu), z którego wynika, że mamy tylko 12 lat na powstrzymanie środowiskowej tragedii. Mały ruch, zapoczątkowany 31 października 2018 roku w Wielkiej Brytanii, rozrósł się tak szybko, że dzisiaj istnieje już ponad 550 grup na całym świecie.

Wybraliśmy was i CO2 dalej? – to hasło najnowszej akcji prowadzonej przez XR. Adresatami banerów wywieszonych na przystankach komunikacji miejskiej we Wrocławiu są przede wszystkim parlamentarzyści wybrani do dwóch izb polskiego parlamentu w ostatnich wyborach 13 października. Aktywiści do swojej akcji wykorzystali materiały promocyjne partii, które na krótko po wyborach nie zostały jeszcze uprzątnięte. Nieużyteczne plakaty, które jak wskazuje wielu, tylko zaśmiecają miejski krajobraz, wykorzystali w istotnym celu, który powinien leżeć na sercach nas wszystkich. Szczególnie, kiedy na ekranie z rozkładem jazdy stojącym zaraz obok powieszonego przez XR baneru podawana jest informacja o niekorzystnej lub złej jakości powietrza.

Głównymi postulatami Extinction Rebellion, z którymi aktywiście próbują trafić nie tylko do mieszkańców polskich miast, ale również władz samorządowych i krajowych są: prawda (do przeprowadzenia wymaganych zmian, które pomogłyby uchronić naszą cywilizację od katastrofy klimatycznej, potrzebne są informacje i edukacja oparta na sprawdzonych i rzetelnych badaniach; władze, media i szkoły powinny być zaangażowane w proces uświadamiania i edukowania społeczeństwa), działanie (ze zmianami nie można zwlekać, należy działać tu i teraz – zarówno w swoim najbliższym otoczeniu, jak i wywierając wpływ na rządzących Polską i światem, by wspólnie wypracowali plan przeciwdziałania zmianom klimatu), obywatele (stworzenie odpowiedniej platformy, dzięki której społeczeństwo mogłoby brać aktywny udział w podejmowaniu decyzji dotyczących środowiska i klimatu).

Działania XR we współpracy z władzami miasta doprowadziły do ogłoszenia we Wrocławiu Alarmu Klimatycznego (17.10.2019). Stolica Dolnego Śląska jest pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się uczynić ochronę klimatu swoim podstawowym priorytetem politycznym. Co czeka nas dalej?

Wszystko zależy od Was. Każdego i każdej z osobna.  Jeśli chcielibyście dołączyć do wrocławskiej grupy XR lub uzyskać więcej informacji na temat działań aktywistów, przyjdźcie na spotkanie, które już 30 października 2019! Link do wydarzenia na FB.

Strona internetowa ruchu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *